Sejem Dom

SPREMLJEVALNI PROGRAM - PREDSTAVITVE

Predstavitve prenove stavb – kaj lahko pričakujete?

Predstavitve so namenjene lastnikom stanovanj v večstanovanjskih in individualnih stavbah, ki želijo izvesti celovito prenovo svojih objektov. Predstavitve ponujajo vpogled v ključne vidike prenove ter rešitve za najpogostejše težave, kot so vlaga, plesen, alge na fasadi in kakovost zraka v prostorih.

Obiskovalci bodo spoznali preizkušene metode za odkrivanje pomanjkljivosti stavb (npr. test zrakotesnosti, termografija, statična presoja), postopke sanacije poplavljenih stavb in ukrepe za preprečevanje plazenja terena. Prav tako bo poudarjena pomembnost izdelave projekta energetske prenove stavbe (PEP), ki vključuje izboljšanje potresne in požarne varnosti ter sanacijo vlage ob upoštevanju stroškovnega optimuma.

Posebna pozornost bo namenjena prenovi objektov, zaščitenih s predpisi o varstvu kulturne dediščine, kjer je treba stavbo obravnavati v kontekstu njenega okolja. Na konkretni večstanovanjski stavbi bo prikazan celoten proces energetske prenove – od načrtovanja in izbire rešitev do izvedbe in kontrole kakovosti.

VSAK DAN SEJMA potekajo predstavitve:

🕙 10:00–11:30 IN 14:30–16:00
Celovita prenova stavb za razogljičenje stavbnega fonda

  • Načrtovanje in gradnja skoraj ničenergijskih hiš
  • Projekt energijske optimizacije stavb
  • Celovita energetska prenova stavb
  • Celovita prenova spomeniško zaščitenih stavb
  • Določitev korekturnih faktorjev pri ogrevanju v večstanovanjskih stavbah
  • Sodobni sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje
  • Bivalno okolje – vlaga, plesen, alge, kakovost notranjega zraka
  • Nedestruktivne metode preskušanja – termografija, test zrakotesnosti in georadar

🕥 11:30–13:00 IN 16:00–17:30
ZKG in SLO kTG platforma

  • Zagotavljanje kakovosti in znak kakovosti v graditeljstvu
  • Vključevanje kazalnikov trajnostne gradnje (SLO kTG po Level(s)) v projekte
  • LIFE IP CARE4CLIMATE

🕧 13:00–14:30 IN 17:30–19:00
Platforma – svetovanje po načelu “vse na enem mestu”

  • Katere informacije potrebuje investitor pred odločitvijo o prenovi
  • LIFE BUSHROSS

Strokovni dogodki

Za strokovno javnost (arhitekti, inženirji, konservatorji, odločevalci, inšpektorji, predstavniki javnega sektorja, skladi, investitorji, energetski svetovalci in menedžerji, proizvajalci, izvajalci, …) odo potekali trije dogodki z orisom trajnostnega pristopa pri načrtovanju, gradnji, prenovi) in uporabi stavbe s servisiranjem in vzdrževanjem v celotni življenjski dobi. Več na spletni strani GI ZRMK in spletni platformi  www.trajnostnagradnja.si.

 

DELAVNICA: Znak kakovosti v graditeljstvu v kontekstu kontaktne točke »vse na enem mestu«
SREDA, 5. marec, 10:30-12:00

Kakovost blaga in storitev je ena izmed osnovnih zahtev in ključen element pri gradnji in prenovi stavb v  sodobnem svetu. Eden izmed mehanizmov zagotavljanja kakovosti je vpet v nacionalni znak za okolje, poimenovan Znak kakovosti v graditeljstvu, ki je sinonim za višjo in preverjeno kakovost. Kako ga lahko vključimo v kontaktne točke »vse na enem mestu«? Več na spletni strani GI ZRMK.

Dogodek bo potekal v okviru EU projekta LIFE Renov-AID, v katerem se načrtuje vpeljavo znaka ZKG kot inštrumenta višje kakovosti blaga in storitev v točke »vse na enem mestu«.

Vabljeni so ponudniki blaga in storitev ter drugi zainteresirani deležniki, sodelujoči pri gradnji in prenovi stavb. Dogodek bo potekal v okviru sejma DOM v sredo, 5. marca 2025, med 10:30 in 12. uro v dvorani Forum v   1. nadstropju na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Udeležba na dogodku je brezplačna, kljub temu obvezna prijava preko spletne prijavnice.

 

OKROGLA MIZA: Kako so/bodo v kazalnike trajnostne gradnje, SLO kTG po Level(s), vpeti proizvajalci gradbenih materialov
ČETRTEK, 6. marec, 10:30-12:00

Gradnja ogljično nevtralnih stavb, krožnost materialov v procesu graditve, ponovna uporaba in recikliranje gradiv, zagotavljanje kakovostnega in zdravega bivalnega okolja ter še marsikaj drugega, je pogojeno tudi s proizvodnjo ustreznih gradbenih materialov in proizvodov. Kakšni naj bodo, da bodo stavbe dosegale lastnosti, kot jih želimo, kako do njih in kaj bodo obveze proizvajalcev, so vprašanja, ki bi jih morala v svoje poslovne načrte vključiti tudi slovenska gradbena industrija.

Level(s) je nabor kazalnikov trajnostne gradnje, ki ga je pripravila Evropska komisija v podporo krožnosti, razogljičenju in odpornosti stavb na podnebne spremembe. Danes so kazalniki Level(s) vključeni v evropsko zakonodajo zelenega prehoda, ki obravnava stavbe. Sem sodijo direktivi EPBD in EED, evropsko trajnostno financiranje in taksonomija EU ter nova merila EU za zeleno javno naročanje. Evropske države postopoma vključujejo Level(s) v svojo nacionalno zakonodajo in metriko trajnostne gradnje prilagajajo nacionalnim posebnostim. Pri tem je nujno sodelovanje gospodarstva, kar kaže tudi zahteva za navajanje ogljičnega odtisa za proizvode v novi Uredba o gradbenih proizvodih.

 

OKROGLA MIZA: Priložnosti in izzivi vzpostavljanja svetovalne kontaktne točke »vse na enem mestu«
PETEK, 7. marec, 10:30-13:00

Za uresničitev ciljev evropske strategije Val prenove si morajo zainteresirane strani na vseh ravneh upravljanja močno prizadevati, da bi dosegli potrebno hitrost in obseg energetske prenove stanovanjskih stavb. Pomembna oblika podpore so svetovalne točke po načelu »vse na enem mestu« (angl. One -_Stop -_Shop, OSS) za prenovo stavb in stanovanj. Po Direktivi o energetski učinkovitosti stavb (EU/2024/1275) morajo države vzpostaviti te točke na vsakih 80 tisoč prebivalcev oz. glede na večji obseg potencialnih stavb za prenovo na določenem območju. Zagotavljale bodo tehnično pomoč in “na enem mestu” združevale deležnike prenove stavb, med drugim lastnike stavb, upravne, finančne in ekonomske deležnike ter mala, srednja in mikro podjetja, ki prenovo izvajajo.